Decyzja o podjęciu wyboru jest najtrudniejsza

Przed chwilą przeczytałem jedną z notek na szalenie interesującym blogu „You Are Not So Smart”, który traktuje o naszym podrzędnym umyśle. Wypowiedź, którą tu przywołuję, opowiada właśnie pośrednio o podejmowaniu decyzji i jak bardzo jest to uzależnione od tak błahej rzeczy jak poziom glukozy we krwi. W skrócie – wiele czynności „spala” nasze paliwo siły woli, przez co trudniej nam się skupić, opychamy się jedzeniem, słabiej funkcjonujemy. Jesteśmy bardziej skłonni do prokrastynacji i śmieciowych czynności, takich jak siedzenie przed telewizorem, gra na komputerze – coś, co wykonujemy bez potrzeby podejmowania decyzji i „spalania” paliwa.

Łatwo zauważyć w takim przypadku ogromną słabość ego. Gdybyśmy zaczęli się zapuszczać głębiej w sam proces podejmowania decyzji, musimy stwierdzić, że najpierw zdecydowaliśmy, że chcemy tę decyzję roztrzygnąć. To kolejny czynnik osłabiający człowieka, obniżający poziom glukozy we krwi, a tym samym transformującym go w „couch potato”. Ego potrafi z tak prostego procesu stworzyć prawdziwą nieskończoność, decyzje pączkujące z decyzji wynikające z potrzeby podjęcia wyboru dobijają nas każdego dnia, gdy wpadamy w nieskończoną pętlę szarej, smutnej prokrastynacji.

Czy istnieje na to jakiekolwiek rozwiązanie? Otóż zauważmy, że jeśli porzucimy intelektualne rozważania i zaczniemy iść za głosem serca, potrafimy przenosić góry. Sceptyk mógłby rzec, że to tak naprawdę zawoalowane ego, tym razem emocjonalne, lecz nie o tym teraz mówię. Jeśli potrafimy wykonywać daną czynność bez intelektualnego procesu myślowego lub zmniejszając go do minimum, dochodzimy do prawdziwej transcendencji, nie-umysłu, nieświadomej kompetencji. Celem jest to, aby całe życie przemienić w taki właśnie nieświadomie kompetentny proces, stać się mistrzem życia, być pozostawać jak „pogodny w smutku i wprawny w cierpieniu”.

About these ads

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s


Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

%d bloggers like this: